" Każde zboczenie jest oryginalnością "

Szukaj:

 

Analiza składu i składników z etykiet win

Analiza składu i składników z etykiet win

autor: Moris

Prawdziwe Wino jest napojem alkoholowym uzyskanym w wyniku fermentacji soku z winogron. Potocznie jednak nazwa Wino przyjęła się jako określenie większości owocowych napojów alkoholowych, stąd mamy wina jabłkowe (jabole), wiśniowe (wiśniówki) i inne.

Na rynku spotykamy całą masę takich trunków, i często patrząc na skład, mogą budzić przeróżne podejrzenia, które wręcz odrzucają potencjalnego klienta. W tym artykule chciałem przedstawić poniekąd czym tak naprawdę są produkty podane w składzie na etykiecie, przedstawić ich szkodliwość, oraz dopuszczalne środki stosowane przy produkcji wina.

Przeciętna kompozycja wina wygląda następująco:
woda 87,7%, alkohol 11%, kwas 1% i 0,3% taniny i inne.

Woda - główny składnik napoju. Charakterystyka chyba niepotrzebna.

Alkohol - dokładniej etanol, jest związkiem organicznym otrzymanym w wyniku fermentacji alkoholowej/cukrowej. Alkohol po spożyciu, bardzo szybko zostaje wchłonięty przez organizm, a później jest metabolizowany przez wątrobę. Czysty alkohol jest substancją szkodliwą, uważaną za truciznę. Jego roztwór w winie staje się mniej szkodliwy, ale nadal zachowuje swoje właściwości.

Kwas Winowy (E334) - jest to kwas pochodzenia naturalnego występujący w owocach, głównie winogronach. Jest zawarty w soku/moszczu, przeznaczonym na wino. Reguluje kwasowość oraz wzmacnia aromat. Nie szkodliwy i w pełni wydalany z organizmu.

Taniny (E181) - naturalna mieszanina, służąca głównie poprawie aromatu, nie określono dopuszczalnego spożycia, ale przy wysokim stężeniu substancji mogą pojawić się problemy żołądkowe.

Tutaj chcąc przedstawić zakres metod produkcji oraz produktów zezwolonych do produkcji wina i ich norm odsyłam do:
Dziennika Ustaw Nr 88, poz. 748, w sprawie szczegółowego sposobu wyrobu fermentowanych napojów winiarskich oraz metod analiz tych napojów do celów urzędowej kontroli pod względem jakości handlowej

Tak samo zwracam uwagę na produkty oznaczone literą E.
Są to produkty chemiczne (w tym pochodzenia naturalnego) używane jako dodatki do żywności. Lista E nie obejmuje tzw. dodatków smakowo-zapachowych identycznych z naturalnymi, których zgodnie z prawem UE nie trzeba dokładnie specyfikować, pod warunkiem, że ich stężenie nie przekracza 1% masy tych produktów.

Więcej na temat produktów z Listy E, jak i ich listę można zobaczyć pod adresem http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_E

Przypatrzmy się zatem naszym etykietom i tym co na nich najczęściej widzimy.

Napój owocowy, sok owocowy, zagęszczony sok, koncentrat - tak są określane przetworzone moszcze owocowe, które są głównym produktem wina. Często podlegają wcześniejszej obróbce, m.in. pasteryzacji.

Cukier - głównie jest to sacharoza ( cukier buraczany), jak i glukoza (cukier gronowy, cukier owocowy). Zawartość wacha się od 0 g na litr w przypadku win wytrawnych, do 120 g dla win bardzo słodkich.

Sacharynian sodu (E954) - środek słodzący, używany zamiast sacharozy, bardzo wydajny - słodszy o 300/400 razy od cukru buraczanego.

Kwas Cytrynowy (E330) - naturalny składnik, pełniący ważne funkcje w organizmie, głównie rola przy metabolizmie. Sole kwasu cytrynowego są stosowane jako leki, a sam kwas nie jest szkodliwy i nie ma ograniczeń odnośnie jego spożycia. Dobrze przyswajalny przez organizm i ulega rozkładowi. Jako produkt pełni funkcję regulatora kwasowości oraz jest przeciwutleniaczem. Dodatkowo jest składnikiem aromatów.

Kwas Sorbinowy (E200, E201, E202) - syntetyczne środek konserwujące, w winie działa przeciwgrzybicznie, oraz zapobiega rozwijaniu się drożdży. Dopuszcza się 25mg/kg masy ciała, nie stwierdzono efektów ubocznych przy stosowanych stężeniach. Spotykany również w postaci Sorbinian sodu i Sorbinian potasu.

Dwutlenek siarki (E220) - Bezbarwny gaz używany jako środek konserwujący. Zapobiega enzymatycznemu i bakteryjnemu rozkładowi produktów. Dwutlenek siarki rozpuszcza się w wodnej fazie produktu, w wyniku czego powstaje kwas będący czynnym składnikiem. Jest on zatem najbardziej efektywny w kwaśnych lub lekko kwaśnych produktach. Jest nieskuteczny w produktach o pH neutralnym. Dwutlenek siarki działa także jak środek utleniający z efektem bielącym. Stabilizuje witaminę C i zapobiega przebarwieniom białego wina. Ogrzewanie produktu usuwa dwutlenek siarki w formie gazu. Dopuszczalna zawartość dwutlenku siarki w winie wynosi 200-400 ppm (ppm oznacza części na milion np. mg/kg lub mg/l). Ponieważ jest to gaz, normalnie używa się ditlenku siarki, siarczynu/ pirosiarczynu/ wodorosiarczynu (sodu, potasu, wapnia) czyli produkty oznaczone numerami (E220 do E228).

Dlaczego związki siarki są używane przy produkcji wina?
http://www.food-info.net/pl/qa/qa-fi30.htm

Podsumowując, okazuje się, że nazwy produktów widniejące na etykietach straszą nieświadomego klienta. Szkodliwość siarki w winie stała się wręcz mitem, a najbardziej szkodliwą substancją staje się sam alkohol. Wszystkie winiarnie posiadają odpowiednie systemy kontroli jakości win, prowadzą na bieżąco badania laboratoryjne, więc na ryneku pojawiają się produkty jak najbardziej zdatne do spożycia.

Jeśli jesteście ciekawi jakiegoś nie wymionego w tym artykule produktu czy substancji to zapraszam przejrzeć portal FOOD-INFO, na którym znajdziemy masę informacji o produktach spożywczych http://www.food-info.net/pl/index.htm

Jak również zachęcam spojrzeć w poczciwą encyklopedię Wikipedii http://pl.wikipedia.org/

 

Ostatnie komentarze:

Jestem koneserem tego alkoholu od paru lat oraz Imperatora, i nigdy nie było z nim żadnego problemu dopóki nie wypiłem przed snem buteleczkę tego oto zacnego trunku i zarzygałem całą twarz mojej żonie, nie polecam :conf:

do Fajrant Wiśniowy I, dn. , przez Tusio

Szpryca jak ch***j, trochę śmigana ale możesz brać :mrgreen:

do Expert Cytryna II, dn. , przez Nabity Krzyś

A kojarzy ktoś wersję czerwony łeb na niebieskim tle? Wersja light?

do Tur II, dn. , przez Roback75

Gdzie można kupić?

do Odlot II, dn. , przez ANDI946

Dość popularne wino w latach 2004-2013 we wsi Łagiewniki 26-020 Chmielnik, cała wieś na tym latała. Niestety Pącki Adziu i spółka już gryzą glebę, nie ma chłodzenia Bachusa w źródełku :mrgreen: Biały chyba żyje, przerzucił się na piwa, o reszcie mi n...

do Bachus Biały, dn. , przez Bond

Nowe artykuły:

Do czego podawać lekkie i subtelne wina?

W świecie win, dobór odpowiedniego trunku do danej potrawy może być kluczem do stworzenia niezapomnianego doświadczenia ...

Wina białe — delikatny smak pasujący do wielu okazji

Wina białe — trunek, który wzbudza skojarzenia z elegancją, delikatnością i subtelnymi smakami. Jak twierdzą specjaliści...

Podstawowy sprzęt gastronomiczny do kuchni

Jeżeli gotujesz profesjonalnie z pewnością przyszedł czas, aby wyposażyć się w sprzęt gastronomiczny. Wyposażenie gastro...

Chłodziarka do wina - jak wybrać najlepszą?

Wino to jeden z najbardziej eleganckich i stylowych trunków. Sposób jego przechowywania ma ogromny wpływ na jego smak i ...

Pyszny obiad i doskonałe wino, czyli sposób na udaną imprezę lub spotkanie z przyjaciółmi

Spotkania z przyjaciółmi czy imprezy organizowane we własnym zakresie są stałą, powszechnie spotykaną praktyką. Uwielbia...

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Winka.net (c) 2001 - 2024 r. Redakcja | Reklama | Nowe wina na winka.net | Mapa strony

Strona www.winka.net ma charakter wyłącznie edukacyjny i poglądowy NIE jest sponsorowana przez żadnego z producentów, dystrybutorów lub hurtowników wyrobów alkoholowych, NIE ma na celu promowania żadnej z marek alkoholi, jak rownież NIE namawia w jakikolwiek sposób do spożywania napojów alkoholowych. Strona www.winka.net ostrzega, że spożywanie napojów alkoholowych jest szkodliwe dla zdrowia. Strona www.winka.net ostrzega, że zabrania się spożywania alkoholu osobom do lat 18