Choć alkohol w naszym kraju uważa się za substancję o niekorzystnym działaniu, lekarze są zgodni, że niewielkie ilości wina, szczególnie czerwonego, mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Czego więc można oczekiwać po zdrowotnych właściwościach wina?
W średniowieczu wino dodawano je do różnych mikstur leczniczych, a nawet zalecano jego picie już na drugi dzień po operacji. W następnych epokach, renesansie i odrodzeniu, spożywanie wina w celach zdrowotnych nie straciło na popularności. W XIX wieku we Francji odkryto właściwości bakteriobójcze wina, a Ludwik Pasteur uważał je za napój zdrowy i higieniczny.
Wino to produkt otrzymany z fermentacji alkoholowej winogron winorośli Vitis vinifera, zawierający minimum 8,5 proc. alkoholu. Napój, który nazywamy winem, składa się z ponad 100 różnorodnych składników.
Jego podstawą jest woda, oprócz niej w winie znajdziemy również alkohol oraz makro- i mikroelementy pochodzące z winogron takie jak:
Wszystkie te substancje są bardzo cenne dla naszego zdrowia.
Według profesora Erica Rimma z Harvard School of Public Helth ludzie pijący wino w sposób umiarkowany rzadziej chorują na zawały serca. Zmniejsza ono ilość złego cholesterolu w naszym organizmie, a także zapobiega zakrzepicy oraz zmianom miażdżycowym. Dobry wpływ wina na serce potwierdziły badania związane z tzw paradoksem francuskim.
Jak się okazuje, ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wśród Francuzów jest 3,5 razy mniejsza niż wśród Amerykanów, właśnie dzięki umiarkowanej konsumpcji bogatego w przeciwutleniacze czerwonego wina.
Jego leczniczy wpływ związany jest głównie zawartością taniny i resweratrolu należących do polifenoli – związków pochodzących ze skórek i pestek winogron obecnych podczas procesu fermentacji tego trunku.
Żyjący w XII w Mojżesz Majmonides lekarz sułtana Saladyna uważał, że czym człowiek dalej posunięty w latach, wino jest dla niego bardziej korzystne, a spośród wszystkich ludzi najmocniej potrzebują go starcy.
Otóż okazuje się, że wino pobudza pracę trzustki, nadnerczy, tarczycy i gruczołów płciowych, co powoduje wzrost energii. Ma też ono dobry wpływ na przemianę tłuszczów białek i cukrów. Obecne w winie polifenole to związki o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwmiażdżycowych i silne antyoksydanty.
Z badań wykonanych przez naukowców z holenderskiego uniwersytetu Wageningen wynika, że osoby, które piły wino w niewielkich ilościach, żyły średnio 5 lat dłużej niż całkowici abstynenci.
Związkom obecnym w czerwonym winie przypisuje się stymulowanie genów związanych z długowiecznością. Szczególną zawartość polifenoli mają szczepy winne, takie jak: Cannonau di Sardegna – szczep sardyński stosowany w winach włoskich, pitych tradycyjnie przez Sardyńczyków, słynących z długowieczności.
Warto zwrócić uwagę, że w czerwonym winie znajduje się pięć razy więcej resweratrolu niż w białym. Czy wobec tego powinniśmy zrezygnować z białego wina na korzyść czerwonego?
Otóż okazuje się, że niekoniecznie. Z kolei w sycylijskim szczepie Zibibbo, z którego powstało już niejedno dobre włoskie wino, oprócz badanych wciąż terpenów, znaleziono pochodne cyjanidyny o silnym działaniu antyoksydacyjnym, przeciwnowotworowym i przeciwzapalnym.
W wielu białych winach: znajdujemy związki z obecnością grup sulfhydrylowych, czyli substancje o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, czy nawet odtruwających, bo wiążą one metale ciężkie.
Naukowcy z Włoch, będący jednocześnie miłośnikami białych win włoskich żartują, że wobec coraz bardziej zanieczyszczonych owoców morza i ryb, picie ich stało się nieodzownym antidotum.
Wiele białych win zawierających te cenne przeciwutleniacze dostępnych jest w naszym kraju. Szczególnie szeroką ich ofertę znaleźć można w sklepie z winami online - Lebarbatelle.
Czerwone wino stymuluje też wydzielanie enzymów trawiennych, pomagających organizmowi trawić tłuste i ciężkie dania, stąd jest ono tak bardzo wskazane do obiadu.
Garbniki znajdujące się w tym napoju chronią również błonę śluzową żołądka, przeciwdziałając nadmiernemu wydzielaniu kwasu solnego.
Naukowcy z Purdue University udowodnili także, że zawarty w czerwonych winogronach piceatannol blokuje receptory insuliny, powstrzymując je przed rozwojem i przemianą w komórki zdolne do magazynowania tłuszczu.
Dlatego też przed wyjątkowo ciężkostrawnym i kalorycznym posiłkiem, warto udać się do sklepu z winami, ewentualnie skorzystać z oferty sklepów z winami online, i zakupić ten zdrowotny eliksir. Ponadto czerwone wino zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, co jest pomocną właściwością dla osób z cukrzycą.
Co ciekawe, najnowsze badania wykazują, że polifenole zawarte w winie mogą również hamować namnażanie bakterii w ustach, przez co pomagają chronić przed próchnicą.
Ponadto, resweratrol zapobiega występowaniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona lub Alzheimera i ma działanie antynowotworowe.
Osoby spożywające wino rzadziej też niż inni zapadają także na stany zapalne, i rzadziej się przeziębiają. Przeciwdziała ono również powstawaniu kamieni nerkowych, oraz zmniejsza ryzyko występowania kamicy nerkowej i żółciowej.
Dodatkowy powód, dla którego warto sięgnąć po kieliszek czerwonego wina to mniejsze ryzyko zachorowania na zaćmę, która u osób pijących umiarkowaną ilość alkoholu, występuje znacznie rzadziej niż u abstynentów.
Potwierdziły się również opinie dziewiętnastowiecznych uczonych na temat antyseptycznych i bakteriobójczych właściwości wina, i jak się okazuje, działa ono nawet skuteczniej niż mocniejsze alkohole. Otóż bakterie tyfusu giną w obecności 70 procentowego spirytusu po 30, a w słabym winie już po 15 minutach. Obumierają w nim też bakterie cholery i przestają się rozmnażać bakterie E. coli.
Antybakteryjne właściwości wina rosną wraz z jego wiekiem i czasem dojrzewania w beczkach dębowych, niestety, w związku z tym, również z jego ceną. Na szczęście korzystniejsze możliwości zakupu tego cennego trunku oferują sklepy z winami online.
Witam!Jakiś czas temu pisałem, że to winko w miarę smakuje, ale okazuje się, że robi to przynajmniej 2 firmy i różnica jak dla mnie jest dość duża. Winko z firmy Nowy Lubień ma lepszy smak i ma 8% i poj.0.7 l, biały korek, sklep u Krysi, natomiast ku...
do Mamrot z Wilkowyj, dn. , przez gośćCudowny aromat rzygowin, w smaku cierpkie ale dość gładko wchodzi tylko musi być schłodzone. W moim przypadku wierci w jelitach jak Johnny Sins, także na porannej kacówie turbosraka murowana.
do Michel I, dn. , przez KarolRaz z kolegą oje***ałem 2 sztuki, czułem jak bosy jezusek przechodzi mi stópką po języku. Polecam i pozdrawiam
do Amarena, dn. , przez Witold StrótaMam pytanie, u mnie w mieście wycofane wszystkie tanie wina. Sam piłem Węgrzyn, gdzie można kupić Węgrzyn teraz??
do Węgrzyn Podkarpacki, dn. , przez PAWEŁNajlepsze wino w moim życiu. Cena adekwatna do jakości. Gwarantuje świetną zabawę i udaną randkę
do Bieszczadzki Antałek Czarna Porzeczka, dn. , przez Filio 123Jeżeli gotujesz profesjonalnie z pewnością przyszedł czas, aby wyposażyć się w sprzęt gastronomiczny. Wyposażenie gastro...
Wino to jeden z najbardziej eleganckich i stylowych trunków. Sposób jego przechowywania ma ogromny wpływ na jego smak i ...
Spotkania z przyjaciółmi czy imprezy organizowane we własnym zakresie są stałą, powszechnie spotykaną praktyką. Uwielbia...
Jeśli kochasz włoską kuchnię i włoskie wina, na pewno często masz ochotę sięgać po produkty prosto z Italii. Nie zawsze...
Nalewanie wina podczas domowych spotkań jest zadaniem osoby pełniącej rolę gospodarza. Jeśli więc chcemy nadać odpowiedn...
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Winka.net (c) 2001 - 2023 r. Redakcja | Reklama | Nowe wina na winka.net | Mapa strony
Strona www.winka.net ma charakter wyłącznie edukacyjny i poglądowy NIE jest sponsorowana przez żadnego z producentów, dystrybutorów lub hurtowników wyrobów alkoholowych, NIE ma na celu promowania żadnej z marek alkoholi, jak rownież NIE namawia w jakikolwiek sposób do spożywania napojów alkoholowych. Strona www.winka.net ostrzega, że spożywanie napojów alkoholowych jest szkodliwe dla zdrowia. Strona www.winka.net ostrzega, że zabrania się spożywania alkoholu osobom do lat 18